Koniec zimy – ostatni zimowy wpis z rozgrzewającymi przyprawami. Chcę wiosny i sama ją na nas ściągnę marzeniami i młodej kapuście. Dzisiaj na weekend dal po polsku. A co to w ogóle jest dal?
Dal to potrawa pochodząca z Indii. Są to dania przygotowywane na bazie roślin strączkowych, o których więcej możesz przeczytać w poprzednim poście oraz tutaj
Jest bardzo wiele odmian tej potrawy o których szeroko możecie przeczytać na stronach poświęconych kuchni indyjskiej. ja kocham dal za to, że jest pożywny i bardzo aromatyczny – przyrządza się go z wykorzystaniem dowolnych przypraw indyjskich takich jak chili, kurkuma, papryka, kolendra, kmin rzymski, goździki, cynamon, czosnek, imbir. Tak na prawdę dal to gulasz indyjski, który wyśmienicie smakuje z dodatkiem ryżu. Kompozycji smakowych możecie wytworzyć bardzo wiele i większość przypraw klasycznie używanych do przygotowania dania ma właściwości rozgrzewające. Dal to świetny posiłek białkowy dla wegan. Z dodatkiem warzyw to nie tylko uczta dla podniebienia, ale również doskonała forma odżywienia organizmu.
Składniki:
2 cm imbiru startego na tarce o grubych oczkach
3 ząbki czosnku pokrojone w plasterski
1 czerwona cebula pokrojona w piórka
1 żółta papryka pokrojona w kostkę
1 czerwona papryka pokrojona w kostkę
1 szklanka czerwonej soczewicy
1/2 łyżeczki chilli
1/2 łyżeczki wędzonej papryki w przyprawie
1/2 łyżeczki cynamonu
2 goździki
4 pomidory obrane ze skórki
400 ml passaty pomidorowej
1 łyżeczka przyprawy garam masala
szczypta kurkumy
garść posiekanej zielonej pietruszki
1 łyżeczka czarnuszki
2 ziela angielskie
2 liście laurowe
1 łyżka oleju
1,5 l wywaru z jarzyn
1 łyżka miodu
szczypta soli
szczypta pieprzu
Przygotowanie:
W garnku rozgrzej olej i podsmaż imbir. Dodaj czosnek oraz cebulę. Następnie dodaj przyprawy: chilli, paprykę chilli i wędzoną, cynamon, kurkumę, goździki i garam masalę. Wymieszaj całość. Dodaj warzywa: papryki, pomidory i soczewicę i całość zalej wywarem. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj około 12 minut. Następnie dodaj passatę pomidorową i doprowadź do wrzenia. Na koniec dopraw solą, pieprzem, miodem i cytryną. Podawaj w miseczkach posypaną zieloną pietruszką i czarnuszką.
Marta
16 marca 2018Lubię potrawy z czerwoną soczewicą – wypróbuję Twój przepis. Dzięki za inspiracje 🙂
Daria Ładocha
23 marca 2018dziękuję bardzo