CO Z TĄ GRYCZANĄ?
Natura termiczna neutralna, smak słodki, oczyszcza i wzmacnia jelita oraz poprawia apetyt. Pomocna w leczeniu biegunki. Wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza ciśnienie krwi. Gryka stosowana jest zewnętrznie na zapalenia skóry, wypryski, oparzenia.
Nie jest zalecana osobom z objawami gorąca, takimi jak wysoka gorączka, pragnienie, czerwona twarz, oraz osobom z dużymi pokładami nerwów i niestabilnością emocjonalną. I to jest bardzo ważna informacja dla mam, które mają gorączkujące dzieci – należy usunąć ją z jadłospisu. Osusza wilgoć.Uważana jest za jedną z najzdrowszych kasz. Powstaje z łuskanych i prażonych ziaren gryki. Zawierają one dużo białka o wysokiej wartości odżywczej Ponadto kasza gryczana zawiera sporo kwasu foliowego, jest zasobna w magnez, cynk, mangan oraz potas i fosfor. W przeciwieństwie do innych kasz nie zakwasza organizmu. Zawarta w niej skrobia chłonie niewiele wody, a potem bardzo powoli ją oddaje. Dlatego po ugotowaniu kasza jest bardzo delikatna. Kaszę gryczaną warto polecić przy zaburzeniach czynności jelit, dolegliwościach układu krążenia, zwłaszcza nadciśnieniu. Nie zawiera glutenu więc może być stosowana w diecie bezglutenowej.
Należy pamiętać, że wypolerowana, drobna kasza gryczana zwana jest krakowską i ma mniej składników odżywczych niż tradycyjna.
Upiecz buraki w folii w 1 łyżką octu balsamicznego i 1 łyżką oliwy oraz szczyptą soli i pieprzu. Każdego zawiń osobno w folię i nakłuj widelcem. Piecz około godzinę w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku. Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż drobno posiekaną czerwoną cebulę. Dodaj ostudzonego buraka startego na tarce o grubych oczkach. Dodaj sos sojowy. Następnie dodaj kaszę i dokładnie wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Dodaj rukolę. Przełóż na talerz dekorując kawałkami sera i pistacjami.
Daria, ratujesz tym przepisem moj dzisiejszy obiad. Co prawda, bedzie w nieco okrojonej wersji, bo nie wszystkie skladniki mam na stanie ale najwazniejsze, ze kasza i buraki sa 🙂
I tak jak napisalas przy przepisie na spaghetti- dzieciaki lubia proste dania. Moja cora zdaje sie byc tego doskonalym przykladem.
Pozdrawiam Cie serdecznie!
Pozdrawiam i dziękuję 🙂
Twoje przepisy są cudowne! Dzisiaj miałam trochę czasu i jakoś tak godzinka zeszła mi na "studiowaniu" Twojego bloga 🙂 Zauważyłam, że stawiasz na wolność w kuchni, jednak tutaj nie mam pomysłu czym mogłabym zastąpić kozi ser? Nie przepadam za nim, a jednak chciałabym coś zamiast niego dodać. Pozdrawiam Cię i Twój blog zdecydowanie dodaję do ulubionych 🙂
dziękuję z całego serca