Pamiętam jeszcze ze swojego dzieciństwa jak babcia przygotowywała nam zupy z fasolą zwaną "Biały Jaś". Oczywiście nie zadawałam sobie pytania dlaczego przynajmniej raz w tygodniu Jasiek gościł na moim stole? Dopiero od kiedy sama mam dzieci szukam odpowiedzi na szereg pytań z dzieciństwa.
Fasola działa bardzo korzystnie na wątrobę i płuca, ma słodki smak i naturę termiczną ochładzającą według zasad medycyny chińskiej. Neutralizuje nadwyżkę kwasów, które powstają na skutek przedawkowania żywności przetworzonej i mięsa. Jest troszkę twardsza od innych fasoli i odrobinę bardziej tłusta. Należy do roślin strączkowych - jest źródłem białka, którego nasze dzieci bardzo potrzebują do prawidłowego rozwoju. Pamiętajmy, że białko roślin strączkowych pomaga w regulowaniu cukru, wody i innych czynników metabolicznych. Pobudza właściwy wzrost, rozwój ciała a także mózgu co jest niezwykle ważne dla naszych dorastających dzieci. Dodatkowo fasola bardzo korzystnie wpływa na nerki (od starożytności fasoli przypisywano ważną rolę w regulowaniu pracy nerek)
Strączkowe mają jeszcze dwie bardzo ważne zalety: wysuszają wilgoć i dzięki dużej zawartości magnezu zwiększają wchłanianie wapnia (pomocne w budowie kości u dzieci i dorosłych)
To stan wewnętrzny organizmu. Osoby, które mają nadmiar wilgoci łatwo się męczą, czują się ociężałe i ospałe. Wilgoć to obrzęki lub gromadzenie się wody. To nadmiar śluzu, guzy, cysty, pasożyty, drożdże, grzyby, nadwaga, upławy, nalot na języku. Produkty, które nasilają wilgoć: nabiał, mięso, jaja, tofu, cytrusy, produkty sojowe, ananas, sól, słodziki. Wilgoć jest najczęściej spotykanym stanem wewnętrznym. Wynika ze spożywania nadmiaru kalorycznego i tłustego pożywienia i nadużywania słodyczy.Bardzo osłabia trawienie ze względu na zaburzenia śledziony i trzustki.
Wegetarianinie chcąc uzupełniać dietę w białko spożywają dużo roślin strączkowych i dzięki temu mają często większą masę kostną niż ci którzy spożywają mięso. Grupy pokarmów, które zawierają magnez umożliwiają wchłanianie wapnia. Dlaczego? "Kalcytonina jest hormonem, dzięki któremu wzrasta poziom wapnia w kościach. Zapobiega ona także gromadzeniu się wapnia w tkankach miękkich. Magnez wzmaga produkcję kalcytoniny i w ten sposób zwiększa poziom wapnia w kościach, jednocześnie wyprowadzając go z tkanek miękkich. Charakterystyczną cechą wielu form artretyzmu jest zbyt wysoki poziom wapnia w tkankach miękkich przy jego niedoborze w kościach"* Uważa się, że dla wielu osób, które borykają się z takimi problemami jest zalecana pełnowartościowa dieta bogata w magnez. Ważne jest by fasolę i inne rośliny strączkowe przygotować w określony sposób. Wszystko na ten temat znajdziecie tutaj
Dzisiaj dla dzieciaków przygotowałam fasolę w sosie paprykowym
Na patelni lub w szerokim rondlu rozgrzej olej. Wrzuć na chwilę czosnek, podsmażaj 1 minute i dodaj cebulę. Następnie po chwili dodaj paprykę i duś, aż papryka będzie miękka. Wówczas zdejmij patelnię z ognia i poczekaj aż troszkę przestygnie. Wówczas zmiksuj ręcznym blenderem, ale tak by były wyczuwalne kawałki – nie na gładką papę. Dzieci lubią czuć kawałki papryki. Następnie z powrotem podgrzewaj i dodaj fasolę, pomidory z puszki i łyżkę przecieru. Doprowadź do wrzenia. Na sam koniec posyp pietruszką zieloną i dopraw solą i pieprzem. Możesz dodać szczyptę cukru trzcinowego.
*Paul Pitchford "Odżywianie dla zdrowia"
Od ilu miesięcy można podawać dzieciom?