No to mamy znieły bigos - i to z chorizo, suszonymi pomidorami i chili. Lubię polską, tradycyjną kuchnię łączyć z nowoczesnymi smakami. Bigos kojarzy mi się ze staropolskim daniem, które moja babcia przyrządzała przez kilka dni ciągle stojąc na kuchni i mieszając w garze. Dziadek tylko doglądał i sprawdzał, czy babcia czasem nic nie przypaliła 🙂
Jest przynajmniej PIĘĆ powodów dla których warto przygotować i zjeść smakowity bigos!
Po pierwsze: zrobiony jest na bazie kapusty kiszonej, która jest naturalnym probiotykiem. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym pomaga nam to utrzymać odporność i kondycję naszych jelit na właściwym poziomie.
Po drugie: jest to danie jednogarnkowe czyli mało roboty, mało brzudzenia, a dużo smaku. Lubię takie rozwiązania, gdyż doskonale sprawdzają się dla osób, które lubią zdrowo się odżywiać i żyją aktywnie. Ja nie mam czasu, by stać godzinami w kuchni. A nawet gdybym miała, to wolałabym porobić coś innego.
Po trzecie: Można do niego dodać ulubione dodatki jak grzyby Shitake, kapary, oliwki czarne, suszone pomidory, tofu czy kiełbasę chorizo jak w tym przepisie. To doskonała forma inwencji twórczej w kuchni. Ale również sposób na recycling otwartych produktów, by się nie zmarnowały.
Po czwarte: jest to danie, które spożywa się na ciepło. Osobiście wolę o każdej porze roku jeść “ciepłe dania”, a w czasie jesieni i zimy jest to dla mnie szczególnie ważne, by rozgrzewać organizm również od wewnątrz. Miska ciepłego bigosu zimą ma dla mnie wyższą wartość niż zjedzenie awokado, które jest na liście superfoods.
Po piąte: można do bigosu dodać mase róznych przypraw, które nie tylko zachwycają swoim aromatem, ale mają też różne właściwości: od rozgrzewających, osuszających po wspomagające trawienie czy podkręcające metabolizm.
Po szóste: jest tani! Kapusta kiszona, ziemniaki, pomidory - to składniki, które występują w dużych dyskontach, gdzie ceny są niższe niż w delikatesach. Można śmiało zrezygnować z luksusu w postaci chorizo i dodać kaszę pęczak lub po prostu zwyczajną kiełbasę. Do przyprawy i ciekawe dodatki uszlachetnią smak Waszego bigosu.
Jak widać powyżej: jest wiele powodów dla których warto dziś kupić kiszoną kapustę!
W garnku podgrzej olej i podsmaż czosnek i cebulę wraz z posiekanym chili. Dodaj przyprawy, a następnie pokrojone w cienkie plastry chorizo. Podsmażaj aż chorizo będzie chrupiące, a następnie posiekaną kapustę wraz z grzybami (możesz je wcześniej namoczyć). Dodaj szklankę wody i gotuj około 20 minut. Następnie dodaj jabłko i suszone śliwki pokrojone na mniejsze kawałki oraz sos sojowy. Gotuj jeszcze 7 minut. Na koniec dopraw jeszcze solą i pieprzem i dodaj zieloną pietruszkę.