Dziś w studio DDTVN było bardzo śmiesznie. Najpierw na wizji zaproponowałam rodzicom, by z dziećmi ucinali łebki rybom. Później chcieliśmy nadmuchiwać żaby. A na końcu okazało się, że jestem amatorką w robieniu płynu do puszczania baniek. Jak zwykle coś palnęłam. Ale chyba już nikogo to nie dziwi.
Dziś kuchnia naturalnie bezglutenowa. Nie trzeba wydawać fortuny na zamienniki. Wystarczy spojrzeć na mapę składników naturalnie bezglutenowych, by doskonale odżywić dzieci i samych siebie. Dzisiaj wspaniały barszcz ukraiński, pieczony pstrąg z warzywami, zapiekanka ryżowa z warzywami oraz czekoladowe pralinki. Podaję przepisy.
Ciecierzycę zalewamy zimną wodą i moczymy około 12 godzin. Następnie gotujemy około 1 godzinę. Solimy dopiero pod koniec gotowania. Dokładnie tak samo robimy z fasolą. Ostawiamy do ostygnięcia. Jeśli używamy fasoli i ciecierzycy z puszki nie musimy jej wcześniej gotować. Buraczki umyć, osuszyć, każdy zawinąć w folię aluminiową, ułożyć na blasze do pieczenia i piec do miękkości w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, przez około 1 godzinę. Obrać i zetrzeć na dużych oczkach tarki. W garnku nastawić wodę i zagotować. Około 1,5 litra. Gdy woda zacznie wrzeć należy dodać włoszczyznę pokrojoną na mniejsze kawałki (marchewka, pietruszka, kapusta oraz por). Dodać liście , sól oraz ziele angielskie. Gotować około 45 minut. Następnie dodać posiekaną w drobną kosteczkę cebulę oraz obrane i pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Zagotować i fasolkę szparagową, a po 5 minutach starte buraczki, ciecierzycę i fasolę oraz natkę pietruszki.. Jeszcze raz zagotować, zdjąć z ognia i wlać sok z cytryny (zatrzyma kolor zupy). Na sam koniec dodać łyżkę masła i doprawić solą oraz pieprzem.
Pstrągi myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Solimy. Piekarnik nastawiamy na 200 stopni. Doprawiamy rybę przyprawą. Na wierz układamy cukinię, pomidory, koperek, czosnek i rozmaryn. Posypujemy drobno posiekaną cebulą. Skrapiamy sosem sojowym i sokiem z pomarańczy. Zapiekamy pod przykryciem około 25 minut.
Do garnka o grubym dnie należy włożyć mleko skondensowane, kakao i masło i gotować około 40 minut. Następnie przełożyć do innego naczynia wysmarowanego masłem i pozostawić do ostygnięcia. Następnie posmarowanymi masłem rękami uformować z masy kulki i obtaczać je w kakaowej posypce. Układać w papilotkach i schłodzić w lodówce.
Cebulę, paprykę oraz marchewkę drobno posiekać i zeszklić na łyżce oliwy. Nastawić piekarnik na 200 stopni. Naczynie żaroodporne wysmarować olejem. Warzywa wymieszać z ryżem w misce i dodać przyprawy oraz groszek z kukurydzą. Wsadzić do naczynia. Jajka wymieszać z 1 łyżką mąki kukurydzianej oraz pietruszką i zalać warzywa z ryżem. Na górze posypać żółtym serem i zapiekać w piekarniku około 35 minut
Czym zastąpić jajka w zapiekance ?
Droga Marzeno można warstwowo układać starty żółty ser. Wówczas też będzie "zwarta". Natomiast jeśli nie zależy Ci na "zbitej" konsystencji możesz zapiec same warzywa z ryżem i na górze delikatnie posypać żółtym serem lub parmezanem. Ja zazwyczaj dla siebie układam na górze warstwę plastrów cukinii i to jest "mój wierzch". POWODZENIA!!!!